AKTUALNOŚCI 

RODZAJE NARKOTYKÓW 

JAK ROZPOZNAĆ 

TESTY NARKOTYKOWE 

LECZENIE 

KONTAKT 

 

 

Wybierz narkotyk...
 

- marihuana
- amfetamina
- metaamfetamina
- kokaina
- heroina
- lsd
- extasy
- opium

» Opium - @narkotyki.org

 Opium - substancja otrzymywana przez wysuszenie soku mlecznego z niedojrzałych makówek maku lekarskiego (Papaver somniferum). Zawiera około 40 alkaloidów, które można podzielić na dwa rodzaje:

* pochodne fenantrenu (morfina, kodeina)
* pochodne izochinoliny (papaweryna).

Opium było w przeszłości używane głównie jako środek przeciwbólowy, uspokajający, środek nasenny i odurzający. Stosowane było głównie w postaci nalewki alkoholowej (laudanum) lub palone. Szczególnie szeroko opium stosowano w Europie i USA w XIX wieku. Próby ograniczania sprowadzania brytyjskiego opium do Chin doprowadziły do wojen opiumowych. Według różnych źródeł opium zawiera około 25 czynnych składników stosowanych w lecznictwie, m.in. takie alkaloidy jak morfina, kodeina, narkotyna, papaweryna i inne. Również makowiny, tj. suche, dojrzałe i opróżnione z nasion torebki maku, wraz z szypułkami oraz wymłócona słoma makowa są źródłem tych samych alkaloidów. Pochodna morfiny - kodeina stosowana jest jako lek uspokajający i znoszący odruch kaszlu. Podobnie, przeciwkaszlowe działanie ma narkotyna, która jednocześnie pobudza ośrodek oddechowy. Papaweryna używana jest przy kolce jelitowej, wątrobowej i innych narządów, gdyż blokuje bodźce nerwowe powodujące skurcz mięśni gładkich układu pokarmowego.
Obecnie znaczna część światowej produkcji opium pochodzi z Afganistanu, gdzie jest głównym źródłem utrzymania miejscowych chłopów.

NIEBEZPIECZEŃSTWO

Efekty przedawkowania:
* depresja oddechowa
* sinica (najpierw sinienie ust i opuszków palców)
* krańcowa senność
* wiotczenie mięśni szkieletowych – nienaturalne rozluźnienie
* zimna, wilgotna i lepka skóra
* zwolniona akcja serca i niskie ciśnienie krwi
* śpiączka i zgon - powodem śmierci jest ostra niewydolność oddechowa


W przypadku przedawkowania najważniejsze jest podtrzymanie oddechu (sztuczne oddychanie) oraz wezwanie karetki pogotowia.

Ryzyko transmisji chorób zakaźnych (szczególnie HIV/AIDS i wirusowego zapalenia wątroby) w związku z iniekcyjną drogą przyjmowania.

Intensywność uzależnienia, szczególnie w przypadku heroiny, bardziej niż w przypadku jakiegokolwiek innego produktu pochodzenia makowego do całkowitego podporządkowania sobie całego życia nałogowi i jego podtrzymania. Różne skutki takiego stanu odczuwane są wyraźnie w każdej dziedzinie życia osoby uzależnionej. Te opiaty obniżając napięcie emocjonalne a także sprawiają, że osoby przyjmujące je nie czują dyskomfortu swojej, pogarszającej się sytuacji.

ODCZUCIA MIESZANE

“POZYTYWNE”
* euforia (błogostan) i uczucie odprężenia
* poczucie wewnętrznego zadowolenia i spokoju


“NEGATYWNE”
* zmniejsza motywację
* apatia i wypalenie emocjonalne
* postawa obronna i wycofująca
* zmniejszona ilość potrzeb seksualnych.

Bardzo nieprzyjemne efekty może spotkać człowieka w trakcie pierwszych prób zażywania opiatów – przede wszystkim zostaje zaburzona praca układu pokarmowego. Odstępowanie od nałogu musi odbywać się przede wszystkim pod nadzorem medycznym, a objawy abstynencji są bardzo nieprzyjemne takie jak: dreszcze, skurcze mięśni, nudności, wymioty, pocenie się i drgawki.


 

Studio Reklamy
 

 

 

Mikropłatności  |  Pomoc Sms